English
English

LIA för studerande

LIA – lärande i arbetet är en del av din utbildning på Newton där du får praktisera dina teoretiska kunskaper och knyta kontakter med företag. Under ett program på Newton ingår två till tre LIA-kurser. Här får du testa olika arbetsuppgifter, förstå branschen och kanske hitta ditt första jobb.

Möjligheter att knacka på dörren till arbetslivet

Newton erbjuder branschdagar, gästföreläsningar och andra aktiviteter för att hjälpa dig hitta din första anställning efter examen. Att hitta en praktikplats liknar jobbsökande: presentera dig via CV och personligt brev, och förklara varför du vill praktisera på ett visst företag. Ju tydligare du kan uttrycka ditt intresse, desto större chans att hitta rätt praktikplats. Företagen söker motiverade och drivna personer.

Stöd under utbildningen

Under din utbildning får du stöd från Newton i att förbättra dina förmågor att skriva CV och personligt brev samt att presentera dig själv.

Inför och Under Praktiken

Planering inför Praktiken

Innan praktiken planerar du tillsammans med din handledare vad du ska göra och redovisar detta för Newton. Denna planering hjälper dig att förstå förväntningarna och förbereda dig bättre.

Under Praktiken

Under praktiken har du regelbundna avstämningar med din handledare och kollegor för att säkerställa att arbetet går framåt. Newton håller kontakt med både dig och din handledare för att säkerställa att allt går enligt kursplanen och att du får den erfarenhet som behövs för din framtida yrkesroll.

Studenter på LIA

Vad kan vi hjälpa dig med?

Vi vill att det ska vara enkelt för dig att få svar på dina frågor och hjälp med ditt ärende. Om du inte hittar det du söker, tveka inte att kontakta oss – vi finns här här för att hjälpa dig!